Sveikos mitybos principai

Vasarą kaip niekada svarbu, kad maistas, kurį valgome, suteiktų jėgų, o ne apkrautų mus sunkiu virškinimo darbu, keliančiu mieguistumą. Kaip ne kartą rašė delfi.lt, daug ką mums reguliuoja sveikos mitybos piramidė, apie kurią kalba daug gydytojų, dietologų, sveikatos specialistų. Remkimės ne tik piramide, remkimės ir sveiku protu – ką verta karštą vasarą valgyti?

Vanduo

Sveika mityba

Sveika mityba

Neseniai atnaujinta sveikatos piramidė pasipildė ir nauja maisto produktų grupe – vandeniu. Piešiamos aštuonios stiklinės vandens, reiškiančios, kad žmogui per dieną būtina išgerti du litrus vandens. TAčiau tai – tik įprastą dieną, normaliomis sąlygomis. O kurgi maistas tada, kai taip karšta, arba kai tenka daug judėti? Tuomet būtinai savo mitybą reikėtų papildyti papildomomis stiklinėmis vandens.

Nepamirškite, kad yra gėrimų, kurie tiesiog išvaro iš organizmo skysčius. Pavyzdžiui, kava, arbata, energetiniai gėrimai, netgi labai sūrus vanduo. Jeigu geriate tokius skysčius – atstatykite vandens pusiausvyrą. Kiek išgėrėte tokių išvarančių skysčių, tiek delfi.lt pataria jų grąžinti vandens. Tik nesakykite, kad tai blogas įprotis – niekas kitas jums nepridės tiek sveikatos ir geros energijos, kiek pakankamas skysčių vartojimas. Jeigu geriate vandenį, nepamirškite, kad ir sultyse, sriubose (nesūriose) taip pat yra minėtojo vandens. Vadinasi, nereikia jums tiesiog pasistatyti ant lentynos dviejų butelių vandens ir jį maukti – tiks dalį skysčio ir pasisavinti iš maisto.

Vaisiai ir daržovės

Antrasis pagal svarbą mitybos principas – tai pakankamas organizmo aprūpinimas vaisiais ir daržovėmis. Būtinai siekite suvalgyti lygią dalį vaisių, tokią pačią kaip ir kitokio maisto (duonos, mėsos ar pan.). Vaisių ir daržovių kiekis netgi gali būti didesnis nei kitokių maisto produktų. Žinokite, tai pats svarbiausias sveikatos šaltinis, nes tik šiame žaliame valgyje slepiasi daugiausiai vitaminų, ląstelienos, žalių ir kitokių sveikatos dalelių. Be to, ląsteliena ir daržovėse esančios skaidulos – tai virškinimui ir visam žarnyno darbui itin padedančios dalelės.

Grūdiniai produktai

Nors čia ir tarsi turėtume pateikti aiškų įsitikinimą, jog trečias pats svarbiausias sveikos mitybos principas yra grūdinių produktų vartojimas – visgi teks trumpam stebtelti ir tuo suabejoti. Mat tie, kas sudarė sveikos mitybos piramidę, gali drąsiai pasakyti, kad ši sveika mityba būtinai įtraukia didelę dalį nerafinuotų grūdų produktų. Tačiau kita informacija, kaip ir rašyta delfi.lt, pabrėžia, jog net kas dešimtas planetos gyventojas nėra prisitaikęs virškinti gliuteną, esantį grūdiniuose produktuose.

Pasirodo, mūsų organizmas ne taip jau ir palankiai sutinka tokius grūdinius produktus, kaip miltus, duoną. Kviečių, rugių, miežių miltai turi gliuteno, kurio negali valgyti kai kurie žmonės. Labai dažnai mes net nežinome, kodėl būtent kankina tam tikri negalavimai – o jie kaip tik dėl šios alergijos. Taigi, reikėtų išsiaiškinti, ar tikrai galime valgyti grūdinius produktus, o tik tada juos traukti į savo sveikos mitybos valgiaraštį.

Pagal sveikatos piramidę, žmogui reikėtų suvalgyti kelias porcijas grūdinių produktų – geriausia, kai jei nėra iki galo sumalti. Tinka įvairios kruopų košės, rupi duona, „sveikuolių“ sausainiai ir pan.

Mėsa ir kita

Mėsos ir kiaušinių deja reikia labai mažai, rašo delfi.lt Vos vienos nedidelės porcijos, na o vegetarai pasakytų – iš viso nereikia. Venkite riebios mėsos, keptos. Riebalų taip pat reikia labai nedaug, jokiu dirbtiniu būdu jų bandyti gauti nereikia, nes užteks tiesiog tiek, kiek jau gausite iš maisto. Būtinai reikia bent du kartus per savaitę valgyti žuvį, geriausia – riebesnę. Tam, kad gautumėte pakankamai Omega riebiųjų rūgščių. Cukraus, saldumynų ir prieskonių bei druskos – valgyti reikia minimaliai. Tiksliau, išvis nevalgyti, o tiek, kiek reikia, ir taip netyčia susivalgys.

Įrašo “Sveikos mitybos principai” komentarų: 1

Parašykite komentarą